green parel

 
 

الگوی متانت و وقار

 

     اینک گوشه از مصاحبه که بانو نام آور کشور نطاق ورزیده کشور جمیله جان زمان انوری داشتم ;  با هم میخوانیم ۔

فردیانا طبیب زاده 

 بانوی که سالها صدای گرم اش از لابلای امواج رادیو و تلویزیون؛ در خانه ها طنین افگنده و نوازشگر گوشها بوده است.

 سخن از بانوییست که الگوی تمکین ، متانت و وقار است:

 بانو جمیله زمان انوری

 او یکی از جمله ی دومین گوینده گان ورزیده کشور ما افغانستان است که  ، نه تنها افتخار و ستاره تابناک در تاریخ رادیو- تلویزیون افغانستان بوده است ؛ بل ایشان معلم وآموزگار مهربان فرزندان میهن نیزبوده اندورسالت شان را درتربیت کادرها و نسل نوین کشور صادقانه و به وجه احسن انجام داده اند.

 خانم انوری با قبول چالش های بزرگ در جامعه سنتی افغانستان با پوشیدن چادری و حضور در نشرات زنده ی رادیوی افغانستان آغاز به کار گوینده گی نمودند و کار گوینده گی را سالیان متمادی در رادیو و تلویزیون افغانستان ادامه دادند .

 بانو انوری علاوه بر کار در رادیو و تلویزیون و کار در وزارت معارف و تعلیم و تربیه ی افغانستان در فعالیت های متنوع اجتماعی و فرهنگی و سر نوشت ساز منحیث فعال اجتماعی و چهره ی بر جسته و شناخته شده سهم ارزنده ایفا نموده اند و در راس امور قرار گرفته وهمچنان موفق به دریافت جوایز و تقدیر نامه ها گردیده اند که شمه ی از آنها را بر می شمریم :

 __ سفر های رسمی برای سمینار های تعلیمی وتربیتی هم داشتند ، چنانچه دو بار درکشور ازبکستان ویک بار در ۱۹۸۱ میلادی با یک تعداد مدیران مکاتب تعلیم تربیه عازم دهی جدید گردیدند وبعد از ختم سیمینار با سند فراغت دوباره به وطن برگشتند .

___ درسال (۱۳۶۲) هجری شمسی به عنوان مادرشایسته سال انتخاب ودیپلوم افتخاری نطاقی وجایزه مطبوعاتی را دریافت کرد .

 ___ اشتراک درلویه  جرگه ی اضطراری سال ۲۰۰۲ میلادی در جمع ۴۵۰۰۰‌مهاجر به نماینده گی از مهاجرین افغانستان در اروپا .

 ___ چاپ و نشر بیانیه ی شان در کتاب (زنده گی ۵ مهاجر ) به نماینده گی از مهاجرین افغانستان در هالند که درین کشور به چاپ رسیده است .

 ___ انتخاب شان به حیث ریس همایش اروپایی زنان افغانستان در سال ۲۰۰۷ میلادی ؛ بعد از ایجاد این ارگان.

 ___ اخذ سه جایزه ی افتخاری مادر شایسته سال یک بار درداخل افغانستان ودو بار درکشور هالند , چنانچه در سال  ۲۰۱۱میلادی از نام اتحادیه های سراسری افغان های مقیم هالند در یک برنامه ویژه منحیث مادر شایسته سال انتخاب شده بود .

 ___ ارجگزاری از زنان پیشکسوت در بخش گوینده گی و قدردانی ویژه در سال ۲۰۱۷ میلادی  به ابتکار محترم پوهنیار بشیرمومن .

 ___ نگهداری و نمایش اسناد معتبر کاری شان برای مدت10  سال در موزیم هالند از سال ۲۰۱۱ تا سال  ۲۰۲۱ میلادی .

 ******************************

اینک گفت وشنود دوستانه ی تیلفونی، که بااستاد معزز جمیله جان  زمان انوری داشتم من آنرا تحریر نموده, خدمت شما دوستداران مجله پیشکش می نمایم :

  

سوال :

  بانوی بزرگوارجمیله جان زمان انوری ، شما که چهره ی شناخته شده در سطح   افغانستان وجهان استید

و دوستداران شما میخواهند بیشتر درمورد تان بدانند , مایلم خودتان را برای ما معرفی نمایید ؟ 

 

جواب :

جمیله زمان انوری استم در ۲۸ حمل (فروردین) ۱۳۲۱ خورشیدی در باغ علی‌مردان در کوچه محمدزایی‌های شهر کابل در یک خانواده روشنفکر به‌ دنیا آمدم. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در لیسه  ملالی در شهر کابل به پایان رسانیدم ، سپس وارد دانشکده‌ی تعلیم و تربیت دانشگاه کابل شدم و تحصیلات خود را تا مقطع لیسانس در سال ۱۳۴۴ در آنجا موفقانه به انجام رسانیدم.

من در همان سال در وزارت آموزش و پرورش (معارف) افغانستان استخدام شدم و در استان یا ولایت کندز در لیسه  بلقیس. " به‌عنوان آموزگار به‌تدریس پرداختم، بعد ها نخست به‌سمت "سر معلم و سپس منحیث مدیر آن مکتب ایفا وظیفه کردم .

همزمان درناحیه سوم همان وقت منحیث وکیل کاندید شده بودم برای یک دوره انتخابی انتخاب شده بودم .

 

پس از آن، بیشتر از35 سال در پست‌های مختلف از جمله: 

 

1__به‌عنوان مدیر عمومی "مکاتب دختران" در شهر کابل،

2__ مدیر عمومی نظارت تعلیم و تربیه شهر کابل،

3__مدیر عمومی میتودیک و پروګرام‌های تحصیلات عالی،

4__ مدتی به‌عنوان مشاور ریاست کودکستان‌ها،

5__ سپس به‌عنوان میتودیست مرکز علمی میتودیک و استاد اکمال تخصص معلمان و

6__ چند سال اخیر به‌عنوان کادر مسلکی ریاست تفتیش وزارت تعلیم و تربیه مشغول خدمت بودم .

 

"در سال ۱۳۳۷، از اخبار ۸ صبح که به‌صورت مستقیم نشر می‌شد به نطاقی آغاز کردم و در سال ۱۳۷۲، با خواندن اخبار ساعت ۸ شب با این وظیفه خداحافظی نمودم."

 

سوال :

 از اجراي چه نوع برنامه‌ها بیشتر راحت بودید و لذت مي‌بردید؟

 

جواب : 

من خود را بیشتر درخواندن اخبار مهم ساعت 8 شام راحت حس میکردم

 

سوال:

 ویژه گی های یک نطاق خوب را در چی می بینید ؟

 

جواب :

 باید گفت که یک گوینده خوب باید از سواد کافی برخوردار باشد همچنان دقت درخوانش متن , توازن , بی طرفی , پشت کار وتسلط بالای زبان وگفتارش حتمی است . صدا ولحن آرام هم یکی از ویژه گی های یک گوینده ی خوب است وهمچنان صدا وسیما دو رکن مهم به شمار میرود چنانچه همه میدانیم که خبر خواندن یک فن است که گوینده نکات مهم یک خبر را زیرنظرداشته باشد وکوشش کند تا  تسلط کامل بالای گفتار خود داشته باشد .

 

سوال :

 آیا هنگام اجرا و برگزاري كنفرانس‌ها و همايش‌های تان اضطراب هم داشته اید؟ چگونه با استرس تان كنارمي‌ آمدید ؟

 

جواب :

 

باید بگویم که خوشبختانه من در هنگام گوینده گی هیچ وقت اضطراب نداشته ام، چون من ازهمان آوان نوجوانی در کنفرانس های مکتب اشتراک میکردم .

  

سوال :

از خاطرات خوش ایام کار تان وهمچنان از ارتباطات اجتماعی فعلی تان کدام موضوعات اند، که ما نمیدانیم وآیا ميخواهيد آنها را با خواننده گان مجله وزین بانو شریک نمایید  ؟

 

جواب: 

از خاطرات خوشم بگویم من از تمام دوران کارم هنگام گوینده گی دررادیو و تلویزیون خاطرات خیلی جالب وزیاد دارم ولی بهترین خاطراتم اینست که ازدوران کاردر افغانستان عزیز تا زندگی در دنیا مهاجرت  اکثردر کنفرانس ها ومحافل فرهنگی ,اجتماعی که اشتراک نموده ام از طرف هموطنانم زیاد مورد محبت قرار گرفتم و تقدیرشده ام و با  تفویض تقدیرنامه ها وتحسین نامه ها برایم ، از کارکردهایم قدردانی نموده اند. به همین خاطرازهموطنان نازنین وخوبم شکرگزار وسپاسمندم .

همچنان یک خاطره که هرگز فراموش نمیکنم : زمانیکه جمهوریت دموکراتیک سردارمحمد داود خان به پیروزی رسید. اولین پیام ریاست جمهوری افغانستان به صدای خودم ومتن پشتو آن به صدای مرحوم داکتر حسن شیرزی بگوش هموطنان ما ازطریق رادیوپخش گردید.

 

وخاطره ناراحت کننده که مدتیست ذهنم را مغشوش ساخته اینست که : زندگی نامه ام دریک از مجله ها و هم  در کتابی  طورناتکمیل به نشر رسیده بود . طوری مثال در یکی از مجله ها مدت خدمت ام  تا  وظیفه سرمعلمی  وبعدأ دریک  کتابی  مدت خدمتم تا پوست مدیریت در کابل نوشته شده , بقیه کارها وفعالیت های فرهنگی ام هیچ ذکر نشده  , این مسله کمی برایم درد آوربود ,  گله گویا با خودم گفتم :  کاش گرداننده گان آن مجله و نویسنده کتاب از قبل با من یک بار مشوره می کردند .

 

 سوال : 

برای زنان و مادران غمدیده کشور ما پیامی دارید ؟

 

جواب :

  در قدم اول بزرگترین آرزویم این است که در کشورعزیزما یک فضای صلح , آرامی وخوشبختی برقرارگردد تا مادران وزنان کشورما دو ازغم ودرد با اولاد های نازنین شان نفسی راحتی کشیده بتوانند . ومادران عزیز و زنان غمدیده کشور ما دیگر داغ جگرگوشه های خود را نه بینند وقطره اشک درچشمان شان سرازیرنشود.

 درقدم دوم آرزو دارم تا برای همیش ظلم وستم زن ستیزی مانند: خودسوزی ها، تجاوزات جنسی، قطع نمودن انگشتان زنان، ووحشت سنگ سارنمودن زنان وازدواج های اجباری از بین برود .زنان متکی بر خود با اعتماد بر نفس بلند سطح آگاهی شان را بلند ببرند .

 

در اخیر استاد بزرگواربانوجمیله جان زمان انوری معزز ازحضور پرصفای تان تشکری ویژه می نمایم.

 

بی بی فردیانا جان از شما همچنان بسیار زیاد تشکر که وقت گذاشته با من مصاحبه کردید.